Měřín 18. 8. - 28. 8. 2016

Neuvěřitelný svět počítačů

 
Tento rok jsme po pěti letech na Bítově změnili místo a zavítali do Měřína na nově opravenou moderní faru. Chtěli jsme poznat nějaká nová místa, kterých se už na Bítově nedostávalo.
Fara byla opravdu velká, krásná a pohodlná. Děcka si na ni velice rychle zvykla a bylo to znát třeba na spotřebě vody při sprchování :-) U fary bylo i dětské hřiště, které nezůstalo nevyužito. Nevýhodou byla vzdálenost lesa a tak jsme nejčastěji chodili do hájku u hřbitova.
 
Další zvláštností bylo, že se do skupinek rozdělily až samy děcka na táboře. Měli jsme strach o vyváženost skupinek a ještě větší, když nám děcka oznámily, jak se rozdělily. Ale nakonec to dopadlo více než překvapivě. Letos jsme tedy měli opět dvě družinky. Ajťáky pod vedením Marka a Programátory pod vedením Filipa.
 
Celotáborová hra byla nezvykle jednoduchá. Která skupinka jako první přečte soubor uložený na flashce? Trvalo jim to celých 9 dní neboť počítač, který dostali k dispozici, byl rozložený na jednotlivé součástky a ty navíc mohli použít, až si je nakoupili za body - samolepky. Ty dostávali za hry, které se hráli v průběhu tábora.
 
Hry měly počítačovou tématiku. Týkaly se většinou fungování hardwaru, softwaru nebo internetu. Přede hrou jsme děckám vysvětlili, jak ono zařízení nebo program ve skutečnosti v počítači funguje a ten stejný princip pak byl použit ve hře. Popis a pravidla všech letošních her můžete najít v sekci hry.
 
Tak třeba při hře Monitor skupinky lepily barevné papírky do mřížky podle RGB čísel, které dostávaly a vytvářely tak obrázek zobrazený na monitoru. Seznámily se s fungováním Disku, že je rozdělen na stopy, sektory a clustery, a při hře se důvěrně seznámily s FAT tabulkou. Při hře Myš, tahaly za provázky kurzor po monitoru a klikali na ikonky. Celý tábor je samozřejmě provázela binární soustava. Naučily se ji převádět a používat, takže pro ně nebyl problém za pomoci ASCII tabulky převést binární kód na text.
Musely zapojit i svoji představivost, když měly za úkol vytvořit 3D drátový model, popsat je pomocí vektorů a pak složit 3D model druhé skupinky jen z onoho vektorového zápisu. Při přenášení emailů internetem přes routery se děcka pořádně zapotily. Také proto, že je pronásledoval zákeřný hacker a jejich emaily jim četl.
 
Mimo počítačových her bylo i několik s jiným tématem. Velice se všem líbila zážitková hra o slepé a hluché Heleně. Starší děcka jsme opět v noci připoutali ke stromu a nechali je, aby se osvobodily. Zvládly to za 45 minut.
 
Byli jsme také vykopat dopisy v Uhřínově, které jsme tam na jarním víkendu zakopali. Co ale děcka nevěděly, že ti starší tam zůstanou a přenocují v lese. Pro všechny to byl velký zážitek.
 
Samozřejmě nemohla chybět sobotní několika kilometrová stopovačka, zakončená vařením na kotlících. Letos jsme opět posunuli hranici a táborníci vyráželi už v půl paté ráno.
 
Mimo her a různých aktivit navíc ještě děcka po celou dobu tábora lovily bobříky.
 
A jak to všechno dopadlo? Skupinky skončily na bod přesně. Nevýdaná remíza, zvlášť, když jsme si na začátku mysleli, že je jedna ze skupinek mnohem silnější než ta druhá. Jako odměny si letos děcka dom odvezly flashky i jiné drobnosti, které si mohly vybrat.
 
 

Letošní plakát